Chcesz odzyskać prawidłową wagę ciała? Zrób to nie tracąc przy tym zdrowia.

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Autorem artykułu jest JBmedia


Rzucanie palenia jest procesem trudnym i wymagającym silnej woli. Wiele osób obawia się też, że pozytywne skutki niepalenia nie zrekompensują im nagłego przybrania na wadze. Lepiej być palącą, atrakcyjną kobietą niż niepalącą grubaską – argumentują często kobiety. ale czy zawsze rzucanie palenia musi wiązać się z tyciem?

Nie czarujmy się – rzeczywiście podczas rzucania palenia jesteśmy bardziej narażeni na przytycie. Często ci, którzy z sukcesem pozbyli się nikotynowego nałogu, kończą walkę z papierosami z kilkoma 9lub kilkunastoma!) kilogramami na plusie. Stąd bierze się miedzy innymi szkodliwy mit o odchudzającym działaniu papierosów. Tymczasem papierosy nei wpływają na obniżenie wagi ciała. Jeśli nie palisz, to sięgnięcie po papierosy nie pomoże ci schudnąć. Tycie jest raczej efektem ubocznym rzucania palenia. Jak go uniknąć?

Dlaczego podczas rzucania palenia tyjemy?

Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim pozbawienie organizmu codziennej porcji nikotyny zaburza funkcjonowanie układu trawiennego. Efektem są zaparcia i wzdęcia, które wiele osób błędnie bierze za oznaki przybrania na wadzie. Poza tym głód nikotynowy chętnie pokonujemy, sięgając po smaczne przekąski. Działa tu mechanizm rekompensacji – jeśli nie mogę zapalić, zjem ciastko. Warto też wiedzieć, że palenie papierosów to nie tylko uzależnienie fizyczne, ale też szereg rytuałów uzależniających nas psychicznie. Palacze często narzekają, że po odstawieniu papierosów nie wiedzą, czym zająć ręce. To dlatego tak chętnie zajmują je sięganiem po drobne przekąski i smakołyki. Dzięki temu usta również są zajęte i łatwiej jest nie myśleć o papierosie. Warto też wiedzieć, że palenie upośledza zmysł smaku. To dlatego już po około sześciu tygodniach bez papierosów, zaczynamy wszystkie smaki (i zapachy!) odczuwać intensywniej, zwracamy też większa uwagę na smakowe niuanse i różnice. Nic więc dziwnego, że apetyt dopisuje jak nigdy! Błędem sprawiającym, że osoby rzucające palenie przybierają na wadze jest też ... przekonanie, że rzucanie palenia to nadwaga. Osoby rzucające palenie od razu stosują wiec radykalną dietę, która ma ich uchronić przed przytyciem. Efekt? Organizm nie wytrzymuje takiej próby silnej woli – odmawianie sobie i papierosów i posiłków kończy się zwykle atakami głodu i wieczornym podjadaniem. Rozregulowuje to przemianę materii i na dłuższą metę sprzyja przybieraniu na wadze.

Jak nie przytyć podczas rzucania palenia?

Regularne posiłki

Jeśli rzucasz palenie musisz bardziej niż kiedykolwiek zwracać uwagę na regularność posiłków. To gwarantuje, że metabolizm będzie unormowany i unikniesz nagłych ataków głodu. Regularne posiłki obniżają też ryzyko sięgania po niezdrowe i wysokokaloryczne przekąski. Szczególną uwagę zwracaj na jedzenie zabierane do pracy. Zadbaj o lekkie sałatki i zdrowe kanapki, którymi zaspokoisz popołudniowy głód.

Zdrowe i niskokaloryczne przekąski

Jeśli rzucasz palenie, twoja chęć przegryzania czegoś między posiłkami wzrasta. To normalne, że musisz czymś zająć ręce i usta. Ważne, by sięgać po rzeczy zdrowe i mające niewielką liczbę kalorii. Przykład? Surowe warzywa i owoce. Uwaga na suszone owoce i rodzynki – mają mnóstwo kalorii, choć wyglądają niepozornie. Dotyczy to też orzechów. Choć, oczywiście, lepiej zjeść 1000 kcal w orzechach niż ciastkach! Uważaj również na produkty typu light, bo często mają niewiele mniej kalorii niż ich pełnowartościowe odpowiedniki.

Aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie, a jeśli rzucasz palenie, także dodatkowa ochrona przed nadwagą. Dlaczego? Przede wszystkim, jeśli zaczniesz się ruszać, ewentualna nadwyżka codziennie zjadanych kalorii zostanie zrównoważona przez zwiększone wydatki energetyczne organizmu. Poza tym aktywność fizyczna i ćwiczenia zajmując czas, a więc łatwiej jest nie myśleć o paleniu. Poza tym, kiedy np. pływasz lub ćwiczysz na siłowni i tak nie masz szansy zapalić papierosa, a więc pokusy nie ma. Warto też wiedzieć, że ruch przyspiesza oczyszczanie organizmu z nikotyny i odzyskiwanie pełnej sprawności i zdrowia.

Ziołowe wspomaganie Rzucanie palenia często wiąże się z zaparciami. Zapobiegają im pijąc ziołowe napary poprawiające trawienie. Świetnie w tej roli sprawdza się też zielona herbata, która – dodatkowo – jest świetnym i silnie działającym przeciwutleniaczem, a wiec pomaga naprawić zniszczenia wywołane przez palenie papierosów.

---

Artykuł może być przedrukowywany jedynie w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak łatwo przytyć

Autorem artykułu jest Zdzisław Banach


Przybieranie na wadze jest łatwe do osiągnięcia dla większości ludzi, ale dla innych to prawdziwa walka. Jest to proste do zrealizowania, jeśli zastosujemy prawo diety połączone z prawidłowym wykonywaniem specjalnych ćwiczeń.

Wielu ludzi ma problemy z przytyciem, zwłaszcza, gdy główną przyczyną są zaburzenia genetyczne. W świecie fitness, panuje trend na naturalne metody zwiększania masy ciała, chociaż istnieją lekarstwa, używki i przyrządy, które mogą nam skutecznie w tym pomóc. Tworzone są także specjalne terapie i kuracje dla osób z niedowagą. Szczególnie mężczyźni, doznają swoistej frustracji na widok swojego chudego ciała. Co należy zrobić aby było więcej naszego kochanego ciałka?

W tym celu warto wybrać sposób naturalny przybierania na wadze. Wskazane jest więc zapoznanie się z pięcioma poradami dla skierowanymi do chudych ludzi.

Unikaj spożywania zbyt tłustego i jednocześnie niezdrowego jedzenia, jeśli chcesz przybierać naturalnie na wadze. Zbyt duża ilość tłuszczów nasyconych w tego rodzaju żywności może zwiększyć tylko ilość kalorii, a one nie są korzystne dla zdrowia organizmu. Zjedz więc coś, dobrego i zdrowego.

W swojej diecie stosuj kwasy tłuszczowe Omega 3, które są obecne w niektórych rodzajach żywności. Korzystnie wpływa on na nasz sposób odżywiania. Większość produkty spożywczych, które je zawiera to łosoś, tuńczyk, ryby i orzechy włoskie. Oprócz tego, należy jeść dużo białka z roślin strączkowych, orzechów, chudego mięso i owoców morza. Nie może zabraknąć również zdrowych węglowodanów, które zawierają produkty pełnoziarniste, czyli chleb pszenny i produkty zbożowe. Ponadto, jedz kilka odmian owoców, takich jak ananas, mango, melon, jabłko, jagody i cytryny oraz warzywa takie jak kalafior, fasola, sałata, pomidory i inne.

W zależności od tego, ile kalorii zawiera normalne przyjmowanie pokarmu, trzeba je zwiększyć o mniej więcej 500 kalorii, aby zwiększyć masę ciała w sposób naturalny. Jeśli normalnie spożywamy pokarmy dające nam 1800 kalorii w ciągu dnia, to należy zwiększyć to do 2200 kalorii. Lepiej zjeść sześć małych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech.

Jedzmy pokarmy, które uważane są za niezdrowe jedzenie, można spożywać je jako uzupełniające naszą dietę w tym napoje odżywcze i białko w proszku. Wskazane jest nawet podjadanie ich między posiłkami. Ważne jest aby zwierały jak najwięcej białka w różnej postaci np. proszku. Może to być czekolada, chipsy, ciastka itp.

Nie unikajmy ćwiczeń, szczególnie podnoszenia ciężarów. To ważne, aby nabrać i rozwinąć mięśnie. Jest specjalny program do przybierania na wadze, ale musisz skupić się bardziej na treningu siłowym i podnoszeniu ciężarów, a nie na aerobiku lub ćwiczeniach odchudzających.

Przybieranie na wadze jest łatwe do osiągnięcia dla większości ludzi, ale dla innych to prawdziwa walka. Jest to proste do zrealizowania, jeśli zastosujemy prawo diety połączone z prawidłowym wykonywaniem specjalnych ćwiczeń. Poprzez odpowiednio dobrane produkty żywnościowe, ich spożywanie i częstotliwość posiłków, szybciej można nabrać ciała. Nie trzeba stosować żadnych wymyślnych diet. Naturalny sposób przybierania ciała jest najbardziej pożądany i optymalny dla naszego zdrowia.

---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Badania lekarskie dla osób ważących za mało.

Autorem artykułu jest kubarefer


W dzisiejszych czasach nie tylko nadwaga jest problemem. Osoby z niską wagą też szukają pomocy lekarzy. Kilka podstawowych badań powinno jednak wyjaśnić, czy niedowagę powoduje choroba czy nasze niedbalstwo.

Niedowaga powodowana jest często przez stres, zabiegany styl życia i nadmiar obowiązków. Często nie możemy sobie pozwolić na prawidłowe odżywianie i zwyczajnie zapominamy o posiłkach. Zdarza się jednak tak, że niedowagę powodują różnego rodzaju choroby czy dolegliwości. Zatem zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek dietę wysokokaloryczną, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Lekarz lub fizjolog żywienia powie nam, czy nasza niedowaga jest spowodowana chorobą czy zwykłym niedbalstwem. Lista dolegliwości, które mogą powodować niedowagę jest bardzo długa i nie sposób jej skonstruować. Poniżej wymieniamy kilka najpopularniejszych przyczyn chorobowych niedowagi.

Jeśli chudniemy w szybkim tempie, bądź nasza waga utrzymuje się na bardzo niskim poziomie może być to wina cukrzycy. W takim wypadku powinniśmy zbadać poziom glukozy we krwi. Suchość w ustach jest kolejnym symptomem, który może sugerować tą chorobę.

Często niedowaga jest kojarzona z nowotworami. Najczęściej te obawy są zupełnie nieuzasadnione. W młodym wieku nowotwory lite to rzadkość (chociaż się zdarzają), natomiast znacznie częstsze są chłoniaki i białaczki - jednakże w takim przypadku zwykle następuje gwałtowny spadek masy ciała. Nie ma to zastosowania u osób będących chudymi od lat. Jeśli jednak obawiamy się nowotworu, możemy zrobić na własną rękę dodatkowe badania. Kobiety powinny wykonać cytologię i badanie piersi w pierwszej kolejności.

W młodym wieku często ujawniają się choroby tarczycy. Aby mieć obraz całości, należy wykonać badanie TSH oraz zbadać fT3 oraz fT4. Są to hormony produkowane przez tarczycę. Możliwe, że ich poziom jest zbyt wysoki, co w prostej konsekwencji daje niedowagę.

Kolejną przyczyną do wykluczenia są... pasożyty. Lamblie to nie jedyne organizmy lubiące przyczaić się w naszych jelitach. W badaniach należy szukać: tasiemca, włosogłówki, owsików, etc. Pełne badanie parazytologiczne wyjaśni i takie wątpliwości. Z wielu problemów ten jest najłatwiejszy do usunięcia, bowiem choroby pasożytnicze leczy się bardzo łatwo.

Anemia z niedoboru żelaza nie jest błahym problemem, chociaż częstym. Należy koniecznie ją leczyć, bowiem może powodować groźne powikłania. Preparaty żelaza + dużo czerwonego mięsa w diecie powinno rozwiązać problem. Jeśli nasza dieta jest nieodpowiednia, to oprócz niedowagi będą występowały stany osłabienia.

Pamiętajmy, że kluczem do prawidłowej wagi, oprócz badań lekarskich powinna być prawidłowa, różnorodna i zbilansowana dieta. Bo jak przytyć, kiedy nie dostarczamy organizmowi właściwych dawek energii? Życzymy sukcesów w walce z niedowagą.

---

źródło: serwis www.jak-przytyc.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl