Chcesz odzyskać prawidłową wagę ciała? Zrób to nie tracąc przy tym zdrowia.

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Autorem artykułu jest JBmedia


Rzucanie palenia jest procesem trudnym i wymagającym silnej woli. Wiele osób obawia się też, że pozytywne skutki niepalenia nie zrekompensują im nagłego przybrania na wadze. Lepiej być palącą, atrakcyjną kobietą niż niepalącą grubaską – argumentują często kobiety. ale czy zawsze rzucanie palenia musi wiązać się z tyciem?

Nie czarujmy się – rzeczywiście podczas rzucania palenia jesteśmy bardziej narażeni na przytycie. Często ci, którzy z sukcesem pozbyli się nikotynowego nałogu, kończą walkę z papierosami z kilkoma 9lub kilkunastoma!) kilogramami na plusie. Stąd bierze się miedzy innymi szkodliwy mit o odchudzającym działaniu papierosów. Tymczasem papierosy nei wpływają na obniżenie wagi ciała. Jeśli nie palisz, to sięgnięcie po papierosy nie pomoże ci schudnąć. Tycie jest raczej efektem ubocznym rzucania palenia. Jak go uniknąć?

Dlaczego podczas rzucania palenia tyjemy?

Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim pozbawienie organizmu codziennej porcji nikotyny zaburza funkcjonowanie układu trawiennego. Efektem są zaparcia i wzdęcia, które wiele osób błędnie bierze za oznaki przybrania na wadzie. Poza tym głód nikotynowy chętnie pokonujemy, sięgając po smaczne przekąski. Działa tu mechanizm rekompensacji – jeśli nie mogę zapalić, zjem ciastko. Warto też wiedzieć, że palenie papierosów to nie tylko uzależnienie fizyczne, ale też szereg rytuałów uzależniających nas psychicznie. Palacze często narzekają, że po odstawieniu papierosów nie wiedzą, czym zająć ręce. To dlatego tak chętnie zajmują je sięganiem po drobne przekąski i smakołyki. Dzięki temu usta również są zajęte i łatwiej jest nie myśleć o papierosie. Warto też wiedzieć, że palenie upośledza zmysł smaku. To dlatego już po około sześciu tygodniach bez papierosów, zaczynamy wszystkie smaki (i zapachy!) odczuwać intensywniej, zwracamy też większa uwagę na smakowe niuanse i różnice. Nic więc dziwnego, że apetyt dopisuje jak nigdy! Błędem sprawiającym, że osoby rzucające palenie przybierają na wadze jest też ... przekonanie, że rzucanie palenia to nadwaga. Osoby rzucające palenie od razu stosują wiec radykalną dietę, która ma ich uchronić przed przytyciem. Efekt? Organizm nie wytrzymuje takiej próby silnej woli – odmawianie sobie i papierosów i posiłków kończy się zwykle atakami głodu i wieczornym podjadaniem. Rozregulowuje to przemianę materii i na dłuższą metę sprzyja przybieraniu na wadze.

Jak nie przytyć podczas rzucania palenia?

Regularne posiłki

Jeśli rzucasz palenie musisz bardziej niż kiedykolwiek zwracać uwagę na regularność posiłków. To gwarantuje, że metabolizm będzie unormowany i unikniesz nagłych ataków głodu. Regularne posiłki obniżają też ryzyko sięgania po niezdrowe i wysokokaloryczne przekąski. Szczególną uwagę zwracaj na jedzenie zabierane do pracy. Zadbaj o lekkie sałatki i zdrowe kanapki, którymi zaspokoisz popołudniowy głód.

Zdrowe i niskokaloryczne przekąski

Jeśli rzucasz palenie, twoja chęć przegryzania czegoś między posiłkami wzrasta. To normalne, że musisz czymś zająć ręce i usta. Ważne, by sięgać po rzeczy zdrowe i mające niewielką liczbę kalorii. Przykład? Surowe warzywa i owoce. Uwaga na suszone owoce i rodzynki – mają mnóstwo kalorii, choć wyglądają niepozornie. Dotyczy to też orzechów. Choć, oczywiście, lepiej zjeść 1000 kcal w orzechach niż ciastkach! Uważaj również na produkty typu light, bo często mają niewiele mniej kalorii niż ich pełnowartościowe odpowiedniki.

Aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie, a jeśli rzucasz palenie, także dodatkowa ochrona przed nadwagą. Dlaczego? Przede wszystkim, jeśli zaczniesz się ruszać, ewentualna nadwyżka codziennie zjadanych kalorii zostanie zrównoważona przez zwiększone wydatki energetyczne organizmu. Poza tym aktywność fizyczna i ćwiczenia zajmując czas, a więc łatwiej jest nie myśleć o paleniu. Poza tym, kiedy np. pływasz lub ćwiczysz na siłowni i tak nie masz szansy zapalić papierosa, a więc pokusy nie ma. Warto też wiedzieć, że ruch przyspiesza oczyszczanie organizmu z nikotyny i odzyskiwanie pełnej sprawności i zdrowia.

Ziołowe wspomaganie Rzucanie palenia często wiąże się z zaparciami. Zapobiegają im pijąc ziołowe napary poprawiające trawienie. Świetnie w tej roli sprawdza się też zielona herbata, która – dodatkowo – jest świetnym i silnie działającym przeciwutleniaczem, a wiec pomaga naprawić zniszczenia wywołane przez palenie papierosów.

---

Artykuł może być przedrukowywany jedynie w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl