Chcesz odzyskać prawidłową wagę ciała? Zrób to nie tracąc przy tym zdrowia.

Czy w Twojej diecie jest dostateczna ilość błonnika?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że różnego rodzaju specjaliści ciągle narzekają w telewizji na temat tego, w jaki sposób żyje współczesny człowiek.

Powyższe stwierdzenie dotyczy także specjalistów w zakresie dietetyki i medycyny. Niby słuchamy tego, co mają do powiedzenia, jednak rzadko zwracamy na to większą uwagę.

Jednym z coraz częściej poruszanych kwestii jest to, że błonnik pokarmowy jest spożywany przez nas w coraz to mniejszych ilościach. Słyszymy o tym, jak bardzo ważny jest on dla naszego organizmu i… niewiele z tym robimy. Co powoduje taki stan rzeczy?

Myślę, że przede wszystkim nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie są objawy niedostatecznej ilości błonnika w pożywieniu. A powinniśmy wiedzieć, że problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi są bardzo często spowodowane niedostateczną ilością błonnika. Tak samo ma się w przypadku problemów z układem pokarmowym (zwłaszcza zaparcia). Wszystko to można wyregulować właśnie dzięki zwiększeniu ilości błonnika w naszej codziennej diecie.

Kolejnym powodem, dla którego (mimo ciągłych napomnień) nie wzbogacamy naszej diety o błonnik jest pewnie nieświadomość tego, gdzie błonnik można znaleźć. Nie każdy jest zwolennikiem tabletek (ja dla przykładu nie jestem), dlatego uważają, że ciągłe mówienie o błonniku to tylko reklama firm farmaceutycznych.

Nic bardziej mylnego! Błonnik pokarmowy występuje w naturze i aby dostarczyć go organizmowi nie musimy kupować żadnych tabletek. Wystarczy jedynie wzbogacić naszą dietę o świeże warzywa i owoce. Cennym źródłem błonnika są także kasze, płatki owsiany, a także otręby. Dobrym wyborem będzie także zakup pełnoziarnistego pieczywa.

Jeśli zatem zauważasz, że Twój układ pokarmowy nie pracuje tak, jak powinien – całkiem możliwe, że to wina zbyt ubogiej w błonnik diety. Spróbuj zwiększyć jego ilość w codziennym jedzeniu, a całkiem możliwe, że Twoje problemy z trawieniem skończą się.

--
O autorze

istnieje skuteczny sposób na zaparcia

Artykuł pobrany z serwisu: artykulis.pl

Gdzie znaleźć błonnik pokarmowy?

Błonnik pokarmowy reguluje całą pracę układu trawiennego człowieka. Może pomóc także w wielu schorzeniach. W jaki sposób możemy dostarczyć go organizmowi?

Coraz częściej w mediach (zarówno prasa, jak i telewizja) podkreśla się, jak istotnym elementem naszej codziennej diety jest błonnik pokarmowy. Powtarza się przy tym także, że teraz nasze pożywienie zawiera coraz mniej drogocennej substancji.

Z tego właśnie powodu coraz częściej jesteśmy kuszeni różnego rodzaju suplementami diety. Jest ich już tak wiele, że (jeśli byśmy chcieli wszystko suplementować) – musielibyśmy zażywać kilkadziesiąt tabletek dziennie. Takie „leczenie” bez wątpienia nie przyniosłoby nam dobrego skutku zdrowotnego.

Właśnie z tego względu dobrze jest wprowadzić do swojej diety pożywienie, które dostarczy nam potrzebnych witamin, a także minerałów. Dobrze jest także zaopatrzyć się w jedzenie bogate w błonnik pokarmowy. Jest to substancja, która nie niesie niezastąpioną pomoc dla całego układu pokarmowego, choć nie tylko. Gdzie zatem szukać tego składnika?

Przede wszystkim w płatkach owsianych, a także w otrębach, Dobrze jest dołączyć do codziennej diety właśnie te dwa elementy. Otręby można wykorzystywać jako dodatek do jogurtu, koktajli, sałatek, a nawet past do pieczywa i potraw mielonych. Jest on niezwykle cenny dla naszego organizmu, dlatego warto go mieć zawsze w kuchni.

Niezastąpione jak zawsze są również warzywa i owoce. Dobrze jest jeść zarówno suszone owoce (na przykład śliwki, figi, czy tez morele), ale także i (oczywiście) świeże. Jeśli to jest tylko możliwe – jedzmy owoce razem ze skórką. Ważne to jest zwłaszcza w przypadku jabłka, które najwięcej składników odżywczych „chowa” właśnie tuz pod skórką. Zatem – obierając jabłko, pozbawiamy je najcenniejszych składników.

Dobrym wyborem będzie zawsze pełnoziarniste pieczywo. Pamiętajmy, że na rynku dostępny jest także pełnoziarnisty makaron i dziki ryż – mają one o wiele więcej składników odżywczych niż popularnie wybierane makarony i ryże.

--

O autorze

Marlena

Artykuł pobrany z serwisu: artykulis.pl